Od przyszłego roku pojawi się w Polsce tzw. system kaucyjny. Pierwotnie miał on obowiązywać od 1 stycznia 2025 r., jednak w związku z nowelizacją ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw, wiadomo już, iż uruchomienie tego systemu planowane jest najwcześniej na 1 października 2025 r.
Czym jest system kaucyjny?
Pod hasłem „system kaucyjny” kryje się mechanizm promujący recykling i ponowne wykorzystanie opakowań. Dotyczyć on będzie przede wszystkim przedsiębiorców wprowadzających do obrotu napoje pakowane w opakowania objęte systemem kaucyjnym, jak i jednostki handlu detalicznego i hurtowego czy przedsiębiorców działających w sektorze hotelarskim i gastronomicznym. Ponadto, swą rolę w systemie będą mogły odgrywać tzw. podmioty zbierające (punkty zbierające puste opakowania niebędące jednostkami handlowymi).
Co obejmie?
Objęte systemem kaucyjnym zostaną opakowania na napoje jednokrotnego użytku:
- butelki plastikowe (PET) do pojemności 3 litrów,
- puszki metalowe do pojemności 1 litra.
Poza opakowaniami jednokrotnego użytku systemem objęte zostaną również butelki szklane przeznaczone do wielokrotnego użytku o pojemności do 1,5 litra.
Na wskazanych opakowaniach, które zostaną objęte systemem kaucyjnym, widnieć będzie poniższy wzór oznakowania:
gdzie:
- X,YY – oznacza kwotę, kaucji, w której X oznacza złotówki, a YY grosze;
- X – oznacza kwotę kaucji w pełnych złotych.
System kaucyjny na gruncie podatku VAT
Wprowadzenie systemu spowoduje również pojawienie się dodatkowych obowiązków dla podatników VAT. Będą oni bowiem zobowiązani do ewidencjonowania opakowań wielokrotnego użytku, a jeżeli okaże się, że więcej tych opakowań zostanie przez nich wprowadzone do obrotu niż odzyskane (zwrócone), to może nawet pojawić się konieczność zapłacenia VAT. Tak więc każdy podmiot wprowadzający takie opakowania do obrotu będzie musiał rozliczać kaucje z jednostkami handlu detalicznego i hurtowego oraz innymi punktami zbierającymi opakowania i odpady opakowaniowe objęte systemem kaucyjnym.
Ponieważ temat ten wprowadza nowe obowiązki w zakresie rozliczania podatku VAT dla niektórych podmiotów dokonujących sprzedaży w opakowaniach wielokrotnego użytku, to nasz zespół podatkowy chętnie pomoże Państwu w ewentualnych rozliczeniach oraz udzieli dodatkowych wyjaśnień w tym zakresie.
W przypadku zainteresowania niniejszym tematem i chęci zgłębienia ww. zagadnień, zapraszamy Państwa do kontaktu!