Wątpliwości podatników może budzić kwestia, czy w przypadku wspólności majątkowej małżonków i zaciągnięciu kredytów/pożyczek, koszt odsetek może stanowić KUP jednoosobowej działalności gospodarczej jednego z nich. Odpowiedzi na to dostarcza jedna z nowszych interpretacji indywidualnych wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.
Opis zdarzenia przyszłego
Mowa o interpretacji z dnia 24 stycznia 2024 r. o sygn. 0115-KDIT3.4011.773.2023.1.PS. Z wnioskiem o jej wydanie wystąpił przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą. Wskazał, że chce nabyć lokal usługowy, a jego zakup ma być sfinansowany środkami z dwóch kredytów zaciągniętych razem z małżonką, z którą ma wspólność majątkową. Pierwszy kredyt zostanie zabezpieczony mieszkaniem należącym do majątku odrębnego mężczyzny, drugi lokalem będącym odrębną własnością żony. We wniosku przedsiębiorca stanął na stanowisku, że odsetki można rozliczyć w kosztach firmy, bo pozyskane środki zostaną wykorzystane na zakup firmowego lokalu, celem rozszerzenia prowadzonej działalności gospodarczej przez małżonka.
Stanowisko organu
Organ przypomniał, że wydatki na spłatę samego kredytu nie są, co do zasady, kosztem uzyskania przychodów. Rozliczymy natomiast odsetki, które można ująć w kosztach w dwojaki sposób. Odsetki naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania powiększają jego wartość początkową. Stanowi ona podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych. Są zatem zaliczane do kosztów poprzez odpisy. Dotyczy to zarówno odsetek zapłaconych przed dniem oddania środka trwałego do używania, jak i naliczonych do tego dnia, nawet jeśli nie zostały jeszcze faktycznie zapłacone. Z kolei odsetki naliczone po oddaniu środka trwałego do używania zalicza się do kosztów w dacie ich zapłaty.
Odsetki będą kosztem, jeśli środki z kredytu zostaną wykorzystane na potrzeby firmy. Organ przyznał, że ustawa o PIT nie uzależnia możliwości rozliczenia odsetek od klasyfikacji, rodzaju czy nazwy kredytu. Nie decyduje też treść umowy z bankiem. Dyrektor KIS podkreślił również, że jeśli między małżonkami jest wspólność majątkowa, to nie ma znaczenia, z czyjego rachunku (męża czy żony) spłacane są odsetki i kto zaciągnął kredyt. Dla rozstrzygnięcia, czy można je rozliczyć w firmie, najważniejsze jest to, na co zostały wydane pieniądze z kredytu. Skoro w analizowanej sytuacji środki z kredytu mają być w całości przeznaczone na działalność przedsiębiorcy (zakup lokalu usługowego), odsetki można zaliczyć do kosztów. Rozliczenia wydatków nie wyklucza zaciągnięcie kredytu razem z żoną.
Utrwalona praktyka interpretacyjna
Korzystne dla przedsiębiorców są też wcześniejsze interpretacje, przykładowo z dnia 2 października 2019 r. o sygn. 0115-KDIT3.4011.297.2019.2.DR w sprawie kobiety prowadzącej sklep spożywczy. Jej mąż, z którym ma wspólność majątkową, zaciągnął kredyt. Większość środków miała być przeznaczona na cele konsumpcyjne, pozostała na spłatę wcześniejszych zobowiązań. Kwotę otrzymaną na konsumpcję kobieta wykorzystała w firmie. Kupiła towary, kasy fiskalne, komputer, zapłaciła za leasing auta. Obliczyła, że wydane przez nią środki to 58 proc. kredytu. Stanęła na stanowisku, że może w takiej proporcji zaliczyć odsetki do kosztów, bo sfinansowane kredytem wydatki mają związek z jej biznesem. Dodatkowo, podkreślała, że musiała skorzystać z pomocy męża, ponieważ sama nie miała zdolności kredytowej.
Dyrektor KIS zgodził się z tym stanowiskiem i przyznał, że skoro właścicielka sklepu przeznaczyła część środków z kredytu na potrzeby działalności, to proporcjonalna wartość zapłaconych odsetek może być podatkowym kosztem.
Podsumowując, podatnik może jak najbardziej odliczyć od firmowego przychodu odsetki od kredytu, nawet gdy spłaca je współmałżonek. Chodzi o to, by pieniądze były wykorzystane na potrzeby działalności gospodarczej.
W przypadku rodzących się pytań i wątpliwości, zarówno w sferze kosztów uzyskania przychodu, jak i we wszelkich kwestiach podatkowych – zachęcamy Państwa serdecznie do kontaktu.