Z początkiem grudnia 2024 r. Szef KAS zmienił interpretację indywidualną wydaną w 2022 r. przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, z której wynikało m.in., że zakup suszarki do prania nie może zostać uznany za wydatek na własne cele mieszkaniowe. Szef KAS stwierdził, że takie stanowisko nie jest prawidłowe. Biorąc pod uwagę, że w związku ze sprzedażą mieszkania bądź domu można uniknąć zapłaty PIT, jeśli pieniądze z transakcji wydamy na własne cele mieszkaniowe, to bardzo dobra wiadomość. W uldze mieszkaniowej nie brakuje jednak „pułapek”. W artykule wskażemy przykładowe, w tym dotyczące miejsc postojowych czy kwestii umorzenia części lub całości kredytu.
Czym jest ulga mieszkaniowa?
Ulga mieszkaniowa pozwala na zwolnienie z podatku dochodowego od sprzedaży nieruchomości, pod warunkiem, że przychód z jej sprzedaży zostanie w ciągu trzech lat przeznaczony na tzw. własne cele mieszkaniowe. Pod tym pojęciem, w świetle ustawy o PIT (art. 21 ust. 25 w zw. z ust. 1 pkt 131) rozumiany jest m.in.:
- zakup nowego mieszkania lub domu,
- budowa, rozbudowa bądź remont nieruchomości,
- zakup działki budowlanej,
- spłata kredytu hipotecznego zaciągniętego przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia (oraz odsetek).
Choć przepisy pozornie wydają się jasne, to w praktyce ich interpretacja często rodzi spory. Organy podatkowe niejednokrotnie kwestionowały bowiem stanowisko wnioskujących o wydanie interpretacji indywidualnej.
Sprzęt AGD a ulga mieszkaniowa
Wśród podatników często rodzi się pytanie, czy zakup danego sprzętu AGD – lodówki, pralki bądź zmywarki – można będzie uznać za wydatek na własne cele mieszkaniowe. Na przestrzeni ostatnich lat, organy podatkowe przyjęły regułę, że zakup podstawowego wyposażenia AGD mieści się w uldze mieszkaniowej.
Interpretacje wydawane przez Dyrektora KIS od lat prezentują jednolite podejście, że zakup pralki lub lodówki, jest niezbędny do realizacji codziennych potrzeb życiowych. Przyczyniła się do tego wydana w 2021 r. interpretacja ogólna o nr DD2.8202.4.2020, w której wyjaśniano, iż „zaspokojenie własnych celów (potrzeb) mieszkaniowych polega więc także na realizacji prac remontowych/wykończeniowych obejmujących swym zakresem zakup podstawowych sprzętów gospodarstwa domowego (sprzętu AGD), gdyż z realizacją potrzeb mieszkaniowych nierozerwalnie związane są pozostałe potrzeby egzystencjalne, m.in. możliwość przygotowywania posiłków”.
Wątpliwości budzą jednak wciąż urządzenia, które trudno obiektywnie uznać za „niezbędne”.
Suszarka do ubrań w uldze
Z początkiem grudnia 2024 r. Szef KAS zmienił interpretację, w której uprzednio stwierdzono, że zakup suszarki do ubrań czy kuchenki mikrofalowej, nie jest wydatkiem na cele mieszkaniowe. Szef KAS dostrzegł, że suszarka pełni istotną – z punktu widzenia codziennego życia – funkcję. Zgodnie z wydaną interpretacją (interpretacja zmieniająca o nr DOP3.8222.144.2023.EILK), kupno suszarki do ubrań, która ułatwia suszenie odzieży w warunkach domowych, mieści się w pojęciu wydatków na własne cele mieszkaniowe. Cytując uzasadnienie: „suszenie jest kolejnym etapem procesu prania odzieży, podczas którego procesu woda ulega skraplaniu, a następnie jest odprowadzana do odpływu lub do specjalnego zbiornika kondensacyjnego oraz jest uwzględniana w planach zagospodarowania przestrzeni mieszkalnej”.
W zmienionej interpretacji Szef KAS tłumaczył z kolei, że za wydatki na własne cele mieszkaniowe na pewno nie sposób uznać tzw. „małego AGD”. Wymieniono w tym aspekcie przykładowo ekspresy do kawy, tostery, opiekacze i kuchenkę mikrofalową (której uznanie za ten wydatek kwestionował uprzednio Dyrektor KIS).
Małe AGD nie spełnia kryteriów
W zmienionej interpretacji stwierdzono, iż mikrofalówka jest urządzeniem dodatkowym, a jej brak nie będzie uniemożliwiał codziennego funkcjonowania w mieszkaniu.
Podkreśla się, że ulga mieszkaniowa dotyczy wyłącznie wydatków na niezbędne do zapewnienia podstawowych warunków życia sprzęty. Kuchenka mikrofalowa ułatwia przygotowywanie posiłków, jednak nie jest uznawana za urządzenie niezbędne.
Biorąc pod uwagę rozważania Szefa KAS – wszelkie akcesoria, bez których pomieszczenie kuchenne nie utraciłoby choć częściowo swej funkcjonalności, nie będą kwalifikowane do ulgi mieszkaniowej.
W tym miejscu w zakresie elementarnych przedmiotów (w kuchni) uznawanych za sprzęt umożliwiający realizację podstawowych potrzeb życiowych, można wskazać na:
- kuchenkę gazową,
- kuchenkę elektryczną lub gazowo-elektryczną,
- płytę indukcyjną/ceramiczną,
- piekarnik,
- zmywarkę,
- pralkę,
- lodówkę zarówno w zabudowie, jak i wolnostojącą,
- okap kuchenny – wyciąg i pochłaniacz, w tym okap podszafkowy.
Powyższe zostało powtórzone przez Szefa KAS w oparciu o interpretację ogólną z 2021 r.
Dla tych, którzy nie byli dotąd zapoznani z ww. interpretacją ogólną, wskazujemy, iż zaakceptowano wówczas uznanie za wydatek na cele mieszkaniowe także:
- szafki stanowiące element mocowania umywalki będącej kompletem z tą umywalką,
- oświetlenie sufitowe i ścienne wewnętrzne, w tym taśmy LED i oczka halogenowe, z wyłączeniem lampy wolnostojące,
- meble, które charakteryzuje trwały związek z obiektem budowlanym lub jego częścią (lokalem), wykonane na indywidualne zlecenie, tj. szafy wnękowe, pawlacze, zabudowa garderoby,
- meble w zabudowie kuchennej, tj. zabudowa kuchenna „pod wymiar” i zabudowa kuchenna wolnostojąca.
Z innych kwestii, w tym mniej oczywistych – warto nadmienić, że Dyrektor KIS już w minionym roku uznał za wydatki na cele mieszkaniowe m.in. zakupiony filtr do wody (tzw. odwrócona osmoza) w zabudowie kuchennej, rolety zewnętrzne na okna oraz klimatyzację (interpretacja z dnia 30 sierpnia 2024 r. o sygn. 0115-KDIT3.4011.526.2024.3.MJ). Tym samym, zauważyć można, że organy podatkowe zaczynają wykazywać w kwestii wydatków na własne cele mieszkaniowe coraz większe zrozumienie.
Uwaga na kredyty
Z ulgi mieszkaniowej można skorzystać również w przypadku umorzenia części lub całości kwoty kredytu hipotecznego, co reguluje § 1 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 11 marca 2022 r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od niektórych dochodów (przychodów) związanych z kredytem hipotecznym udzielonym na cele mieszkaniowe.
Okazuje się jednak, że wielu kredytobiorców nie spełnia warunków koniecznych do skorzystania ze zwolnienia. Można w tym zakresie przywołać interpretację indywidualną z dnia 27 lutego 2025 r. o sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.962.2024.1.KR. Dotyczy ona podatników, którzy zaciągnęli kredyt hipoteczny na zakup dwóch mieszkań wraz z miejscami postojowymi. W 2024 r. bank zaproponował im zawarcie aneksu, na mocy którego doszłoby do przeliczenia kapitału pozostałego do spłaty na inną walutę, a w efekcie do częściowego umorzenia kredytu.
Dyrektor KIS wskazał, iż skorzystanie ze zwolnienia jest możliwe, jeśli kredyt hipoteczny został zaciągnięty na jedną inwestycję mieszkaniową, tj. dotyczy jednego lokalu mieszkalnego. Zatem, w przypadku kiedy podatnik zaciągnął jeden kredyt na dwa różne lokale mieszkalne, posiadające odrębne księgi wieczyste, przepisy ww. rozporządzenia nie znajdują zastosowania.
Garaż nie zawsze objęty ulgą
W interpretacji o sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.962.2024.1.KR, Dyrektor KIS wskazał, że na podstawie art. 21 ust. 25 ustawy o PIT, zwolnieniem objęte są również pomieszczenia, które przynależą do lokalu, takie jak: piwnica, strych, komórka, garaż. Pomieszczenia te muszą być jednak ściśle powiązane z lokalem (chociaż nie muszą do niego bezpośrednio przylegać) oraz nie mogą posiadać osobnej księgi wieczystej.
Należy więc zwrócić szczególną uwagę na miejsca postojowe w garażach wielostanowiskowych, które posiadają osobną księgę wieczystą. Dyrektor KIS podkreślił bowiem, że w takim przypadku nie można mówić o spełnieniu definicji „pomieszczenia przynależnego”, które jest nierozerwalnie związane z zakupionym odrębnie lokalem mieszkalnym. Organy podatkowe stoją na stanowisku, iż samo miejsce postojowe w takim przypadku nie służy zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych.
Jak skorzystać z ulgi?
Załóżmy, że mieszkanie sprzedano w 2024 r. Podatnik do 30 kwietnia 2025 r. jest zobowiązany złożyć zeznanie PIT-39, a w zeznaniu może zadeklarować chęć skorzystania z ulgi. Trzyletni termin na dokonanie inwestycji liczy się od końca 2024 r., zatem upływa on 31 grudnia 2027 r. Do tego terminu należy wydać pieniądze ze sprzedaży na własne cele mieszkaniowe.
Z ulgi można skorzystać także składając korektę PIT-39. Warunkiem jest jednak, by wydatek został poniesiony w odpowiednim czasie (przed upływem trzyletniego terminu). Ta opcja jest bezpieczniejsza dla tych, którzy nie są pewni czy całość czy raczej część dochodu, będzie zwolniona z PIT. Korzystając z ulgi dopiero w drodze korekty, uniknie się zapłaty podatku wraz z odsetkami za zwłokę.
Oczywiście podatnik ma obowiązek dokumentowania, że wydatki zostały poniesione w celu realizacji własnych celów mieszkaniowych. Warto więc mieć na uwadze:
- zachowanie faktur, paragonów, umów zawartych z wykonawcami,
- dokonanie konsultacji u doradcy podatkowego i ewentualne zabezpieczenie się pozyskaniem własnej interpretacji indywidualnej.
Podsumowując, podatnicy powinni być świadomi, że nie wszystkie wydatki związane z mieszkaniem, będą automatycznie uznane za mieszczące się w ramach ulgi mieszkaniowej. Planując korzystanie z ulgi warto szczegółowo przeanalizować swoje wydatki, w tym pod kątem stanowisk organów podatkowych. W takich aspektach służymy oczywiście pomocą i zachęcamy Państwa do kontaktu.