Od 2019 roku osoby fizyczne, dokonujące transakcji na rynku kryptowalut, nie mogą rozliczać się z tego tytułu w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej. Wyjątek stanowią kantory walut wirtualnych oraz podmioty rynku kapitałowego. Podatek dochodowy od transakcji rozliczany jest zatem prywatnie poprzez złożenie rocznego zeznania PIT-38. Kryptowaluty oraz opodatkowanie przychodów ze sprzedaży kryptowalut to temat, który do niedawna wzbudzał wiele kontrowersji, dlatego przyjrzyjmy się tej kwestii nieco bliżej.
Kryptowaluty a podatek dochodowy
Przychody z handlu kryptowalutami zostały zakwalifikowane do kategorii źródeł przychodu „kapitały pieniężne”. Opodatkowaniu w stawce 19% podlega dochód, czyli różnica między przychodem a kosztami uzyskania przychodu (wypracowany zysk). Przychodów i kosztów uzyskania przychodów, związanych z obrotem kryptowalutami, nie można łączyć z innymi przychodami i kosztami z kapitałów pieniężnych (sprzedaż akcji czy udziałów).
Kryptowaluty a podatki – o tym musisz wiedzieć!
Jeżeli w poprzednim roku obrotowym koszty uzyskania przychodów ze sprzedaży walut wirtualnych były wyższe od przychodu, istnieje możliwość kompensacji straty, pod warunkiem że przychód będzie pochodził z kryptowalut. Ta sama zależność dotyczy kosztów w roku bieżącym. W przypadku gdy będą wyższe od przychodu pomniejszą przychód ze sprzedaży kryptowalut w następnym roku podatkowym.
Potrzebujesz pomocy w obsłudze rozliczeń krypto? Oferujemy doradztwo podatkowe w zakresie handlu walutami wirtualnymi. Skorzystaj z naszych usług!
Jak rozliczyć kryptowaluty w zeznaniu rocznym?
Inwestowanie w kryptowaluty pod wieloma względami przypomina handel akcjami i także wymaga rozliczenia za pośrednictwem formularza PIT-38. Przychodem określa się kwotę otrzymaną ze sprzedaży lub wymiany walut. Kosztem uzyskania przychodu będzie natomiast kwota zakupu kryptowalut, które następnie zostały sprzedane lub wymienione.
W praktyce przychód powstaje w następujących sytuacjach:
- pojawienie się środków w tradycyjnej walucie,
- wymiana krypto na towar, usługę lub prawo majątkowe,
- użycie waluty do uregulowania zobowiązań podatnika.
We wszystkich wymienionych sytuacjach podatnik osiąga przychód w wysokości wartości nabytego towaru.
Czy trzeba zgłosić zakup kryptowalut?
Nawet jeżeli nie uzyskałeś przychodów ze zbycia kryptowalut, ale poniosłeś wydatki na ich nabycie, musisz rozliczyć się z fiskusem. Wówczas wykażesz stratę, którą przeniesiesz na kolejny rok podatkowy i odliczysz od przyszłych zysków z handlu kryptowalutami. Taki mechanizm umożliwia optymalizację podatkową.
Jak już wspomnieliśmy, obowiązek złożenia zeznania spoczywa także na przedsiębiorcach prowadzących działalność gospodarczą.
Zapewniamy doradztwo transakcyjne i podatkowe na najwyższym poziomie. Z nami nie popełnisz błędu!
Sposób wyznaczania dochodu z kryptowalut
Podatek od kryptowalut wynosi 19% przychodu po odjęciu kosztów uzyskania. Podstawa opodatkowania nie może być obniżona o wartość ulg podatkowych. Podatkiem dochodowym od osób fizycznych objęta jest wyłącznie czysta wartość dochodów.
PIT-38 – koszty uzyskania przychodu
Biorąc pod uwagę, że większość transakcji na rynku kryptowalutowym odbywa się w walutach obcych, wszystkie wartości należy przeliczyć na walutę polską. Przeliczenia odbywają się w oparciu o kursy średnie NBP na ostatni dzień roboczy, który poprzedza dzień uzyskania dochodu lub poniesienia kosztu.
Rozliczenie poniesionej straty na kryptowalutach w PIT-38
Jak już wspomnieliśmy, podatnik nie może odliczyć straty poniesionej z tytułu odpłatnego zbycia krypto. Istnieje natomiast możliwość uwzględnienia nadwyżki kosztów uzyskania przychów z tytułu odpłatnego zbycia kryptowalut w następnym roku podatkowym.
Czy wiesz, że dzięki kryptowalutom możesz uniknąć płacenia podatku od czynności cywilnoprawnych? Sprawdź sam: Umowa pożyczki w kryptowalucie bez PCC
Czy jest kwota wolna od podatku z handlu na kryptowalutach i ile wynosi?
Rozliczanie podatku od kryptowalut odbywa się tak samo jako od zysków kapitałowych. Obowiązująca stawka podatkowa wynosi 19% i nie ma kwoty wolnej od podatku. Niezależnie od tego, ile czasu minęło od zakupu waluty wirtualnej, należy uiścić podatek przy jej sprzedaży z zyskiem.
Co grozi za nierozliczenie się z kryptowalut?
Kryptowaluty rozlicza się na koniec roku w deklaracji rocznej i opłaca roczny podatek od całości rozliczeń. Wszyscy przedsiębiorcy i osoby prywatne mają obowiązek złożenia zeznania podatkowego. Obawiasz się, że popełnisz błąd przy wykonywaniu rozliczeń operacji lub sporządzaniu zeznania rocznego? A może nie wiesz, jak rozliczyć kryptowaluty? Nie każde biuro rachunkowe specjalizuje się w obsłudze transakcji kryptowalutami. Z naszą pomocą wypełnisz wszystkie formalności wymagane przez ustawodawcę. Serdecznie zachęcamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego.
Potrzebujesz wsparcia w rozliczeniach rocznych? Prowadzimy kompleksową księgowość dla firm i spółek. Sprawdź naszą ofertę!