W środowym wydaniu „Rzeczpospolitej” opublikowano pozytywne wieści dla przedsiębiorców. Wydawca został bowiem poinformowany przez Ministerstwo Finansów, że firmy dokonując poprawy błędów w Jednolitym Pliku Kontrolnym (JPK) nie będą zobowiązane do przesyłania czynnego żalu.
Problematyczny czynny żal
Odnosząc się do aktualnego stanu prawnego, czynny żal nie jest potrzebny, gdy korekta JPK_V7 dotyczy wyłącznie części deklaracyjnej. Zgodnie bowiem z art. 16a kodeksu karnego skarbowego (KKS) nie podlega karze ten, kto złożył prawnie skuteczną korektę deklaracji i w całości wpłacił podatek. Inaczej jednak wygląda sytuacja z korygowaniem części ewidencyjnej JPK_V7. Wynika to z faktu, iż część ewidencyjna jest księgą w rozumieniu art. 53 par. 21 pkt 3 KKS, zaś równolegle w kodeksie tym funkcjonuje przepis (art. 61a) który sankcjonuje złożenie nierzetelnej lub wadliwej księgi.
Zapowiedź nowelizacji Kodeksu karnego skarbowego
Resort finansów zapowiedział, że obecnie jest uzgadniany z Ministerstwem Sprawiedliwości projekt nowelizacji Kodeksu karnego skarbowego. W planach MF jest zapewnienie zastosowania przepisu art. 16a KKS również do przypadków związanych z korektą JPK. Takie zastosowanie zwolniłoby przedsiębiorców z konieczności przesyłania czynnego żalu przy poprawianiu błędów w części ewidencyjnej JPK_V7, a zatem rozszerzenie stosowania art. 16a KKS jest dla przedsiębiorców szansą na zwolnienie z uporczywych formalności.
O podejmowanych przez ustawodawcę działaniach w związku z potrzebą znowelizowania kodeksu karnego skarbowego – będziemy informować Państwa na bieżąco. Z kolei w przypadku rodzących się pytań bądź wątpliwości w kwestiach podatkowych, zapraszamy Państwa do kontaktu.
Skontaktuj się