Dnia 24 lutego 2021 roku zapadł wyrok Trybunału Konstytucyjnego (sygn. SK 39/19), w którym oceniono, iż sprzeczne z Konstytucją RP jest stwierdzenie, że o związaniu nieruchomości z prowadzeniem działalności gospodarczej decyduje wyłącznie fakt jej posiadania przez przedsiębiorcę. W następstwie wyroku TK, sądy administracyjne wydają już rozstrzygnięcia korzystne dla podatników.
Uniwersalny charakter orzeczenia TK
Argumentacja korzystna dla podatników została sformułowana m.in. w rozstrzygnięciach NSA, które zapadły w sprawach dotyczących Agencji Mienia Wojskowego (sygn. III FSK 895/21, III FSK 896/21, III FSK 897/21, III FSK 898/21, III FSK 899/21). Są one precedensowe o tyle, iż NSA podkreślił konieczność zastosowania tez wyroku TK nie tylko do osób fizycznych, lecz także do osób prawnych. Dla wielu stanowiło to w ostatnim czasie wątpliwość, bowiem wyrok TK zapadł na korzyść przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną, a takim przypisuje się odrębną specyfikę i tzw. „dwojaki charakter” na gruncie prawno-podatkowym. Pomyślnie dla osób prawnych, NSA dostrzegł uniwersalizm sentencji wyroku TK. Powołując się na konstytucyjną zasadę równości wobec prawa, sąd wskazał, iż różnicowanie podatników w przedmiotowym względzie nie ma żadnego uzasadnienia.
Jakie okoliczności decydują o zastosowaniu wyższej stawki podatku?
Najnowsze orzecznictwo wskazuje, iż związek nieruchomości z prowadzeniem działalności gospodarczej nie może opierać się wyłącznie na fakcie ich posiadania przez przedsiębiorcę. Niestety, NSA podkreślił, iż trudno o jednoznaczne kryterium, przemawiające za zastosowaniem wyższej stawki podatku. Kwestia ta musi być bowiem każdorazowo rozpatrywana w oparciu o dane okoliczności faktyczne. Niemniej jednak, sąd wskazał, iż nieruchomości, które choćby pośrednio lub w ograniczonym zakresie służą prowadzeniu działalności gospodarczej, powinno uznawać się za związane z tą działalnością. W tym aspekcie, NSA wskazał przykładowo na okoliczności przesądzające takie jak:
- fakt wprowadzenia nieruchomości do ewidencji środków trwałych,
- ujęcie wydatków na nabycie lub wytworzenie oraz utrzymanie w kosztach działalności gospodarczej,
- charakter nieruchomości wskazujący na jej niewątpliwie gospodarcze przeznaczenie.
Skutki zmiany linii orzeczniczej w przedmiocie podatku od nieruchomości
Ostatnie rozstrzygnięcia sądów administracyjnych wskazują, iż z uwagi na ratio legis stosowania podwyższonej stawki podatku od nieruchomości (a więc potencjalną możliwość uzyskiwania przychodów z ich wykorzystania), niezbędne jest właśnie ustalenie faktycznego związania nieruchomości z działalnością gospodarczą. Na kanwie najnowszego orzecznictwa, pojawia się dla podatników możliwość do zastosowania obniżonej stawki podatku od nieruchomości, ale i szansa na odzyskanie nadpłat za okres ostatnich pięciu lat.
W przypadku rodzących się pytań i wątpliwości w przedmiocie podatku od nieruchomości, jak i we wszelkich kwestiach podatkowych – zachęcamy Państwa do kontaktu.
Skontaktuj się