Pod koniec 2020 roku, Polski Fundusz Rozwoju w związku z sytuacją epidemiologiczną związaną z COVID-19, przedstawił założenia Tarczy Finansowej PFR 2.0. Celem Programu jest pomoc finansowa polskim firmom, które musiały ograniczyć lub całkowicie zawiesić działalność. Pierwsze wnioski o subwencję finansową przyjmowane były z dniem 15 stycznia 2021 roku. Termin składania deklaracji trwał do końca lutego bieżącego roku. Procedura odwoławcza w ramach Programu będzie trwała od 1 lutego 2021 roku do 31 marca 2021 roku. Subwencja finansowa udzielana jest na podstawie umowy o udzielenie subwencji finansowej, której zawarcie przez przedsiębiorcę jest konieczne i niezbędne dla jej otrzymania.
Warto zwrócić uwagę na Regulamin Tarczy Finansowej PFR 2.0, który jasno określa warunki umorzenia subwencji finansowej. Wyszczególnione zostało:
- utrzymanie tj. nieprzerwane prowadzenie działalności gospodarczej, od dnia złożenia wniosku do 31 grudnia 2021 roku. Ponadto wobec przedsiębiorstwa nie może rozpocząć się proces likwidacji, upadłości lub restrukturyzacji;
- wykazanie za okres od 1 listopada 2020 roku do 31 marca 2021 roku rzeczywistych Kosztów Stałych na podstawie sprawozdań finansowych lub innych dokumentów księgowych;
- zakaz dokonywania płatności innych niż wynagrodzenie zasadnicze dla Pracownika tj. np. odpraw, nagród, premii;
- zakaz transferu środków pieniężnych z Programu na rzecz właścicieli lub podmiotów związanych
z przedsiębiorstwem; - zakaz przedpłacania kredytów, leasingów;
- zakaz akwizycji;
- utrzymanie średniego zatrudnienia w bieżącym roku, w mikrofirmach, w porównaniu do 2020 roku;
- rozliczenie nadwyżki subwencji finansowej w określonym terminie tj. między 31 grudnia 2021 roku
a 31 stycznia 2022 roku dla małych i średnich przedsiębiorstw.
Nasi specjaliści chętnie udzielą Państwu szerszych wyjaśnień, a także kompleksowego wsparcia, jeśli omawiane zagadnienia z zakresu możliwości umorzenia subwencji wzbudzają jakiekolwiek wątpliwości.
Skontaktuj się