Szkolenia to doskonały sposób na podnoszenie kompetencji i efektywności pracy, a także poszerzanie wiedzy pracowników i osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych. Wyższe kwalifikacje są istotne zarówno z perspektywy pracownika, pracodawcy, jak i klienta.
Zasady dotyczące zakresu świadczeń związanych ze szkoleniem pracowników poparte są przepisami rozporządzenia o podnoszeniu kwalifikacji wydanego na podstawie delegacji zawartej w Kodeksie Pracy. Przepisy te mogą być jednak stosowane wprost, tylko w przypadku osób zatrudnionych na umowę o pracę. W przypadku pracy w oparciu o umowę zlecenie stosowane są przepisy Kodeksu Cywilnego, które mówią, że przez umowę zlecenie zleceniobiorca zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla zleceniodawcy.
Oskładkowanie sfinansowanych szkoleń
Zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych, podstawy wymiaru składek nie stanowi między innymi wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika, z wyłączeniem wynagrodzeń otrzymanych za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnień z części dnia pracy, przysługujących pracownikom podejmującym naukę lub podnoszącym kwalifikacje zawodowe w formach szkolnych. Mowa tu o pracownikach, jednakże osoby zatrudnione na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia czy umowy o dzieło, za które odprowadzane są składki na ubezpieczenie społeczne w rozumieniu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych są traktowane jako pracownicy. W związku z tym wartość szkolenia nie stanowi podstawy wymiaru składek, jeżeli szkolenie zleceniobiorcy:
- następuje z inicjatywy lub za zgodą zleceniodawcy,
- jest związane ściśle z wykonywanym zleceniem,
- niezależnie od tego, czy jest finansowane przez zleceniodawcę, czy jego koszt jest zwracany zleceniobiorcy.
Opodatkowanie szkoleń
Idąc tym tropem, na zleceniodawcy nie będą ciążyły obowiązki z zakresu opodatkowania szkolenia dla zleceniobiorcy, jeżeli szkolenie zleceniobiorcy mieści się w kategorii szkolenia związanego z wykonywanym zleceniem oraz następuje z inicjatywy lub za zgodą pracodawcy (zleceniodawcy).
Przychodem zleceniobiorcy podlegającym opodatkowaniu oraz oskładkowaniu będzie natomiast koszt szkolenia, które zostało przeprowadzone za zgodą pracownika (zleceniobiorcy) i które przyniosło korzyść pracownikowi (zleceniobiorcy), natomiast nie leżało ono w interesie pracodawcy (dającego zlecenie).
Szkolenie zleceniobiorcy a koszty uzyskania przychodu
Zgodnie z przepisami kosztami uzyskania przychodu są wydatki, które wpływają na osiągnięcie przychodu lub zachowania źródła przychodów. Koszty te nie mogą znajdować się w katalogu wydatków niezaliczanych do kosztów uzyskania przychodów. Przy uwzględnieniu tej pozycji na liście powinniśmy kierować się racjonalnością poniesionego wydatku i skutkami dla zleceniobiorcy i jego otoczenia.
Biorąc pod uwagę fakt, że podnoszenie kwalifikacji zawodowych zleceniobiorców wpływa na polepszenie wizerunku firmy, jakość oferowanych usług, a tym samym na powiększenie grona potencjalnych klientów oraz konkurencyjność firmy, wydatek na szkolenie zleceniodawcy można rozliczyć w kosztach uzyskania przychodu, ponieważ nietrudno będzie przedsiębiorcy wykazać ich związek z osiąganymi przychodami.
Szkolenie pracownika a szkolenie zleceniobiorcy
Podsumowując powyższe, osoby zatrudnione na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia czy umowy o dzieło, za które odprowadzane są składki na ubezpieczenie społeczne, w rozumieniu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, są traktowane jako pracownicy. W wyniku czego, sposób oskładkowania oraz opodatkowania szkolenia pracownika lub zleceniobiorcy zależy od inicjatywy lub zgody pracodawcy na szkolenie oraz związku szkolenia z wykonywanym zleceniem lub pracą. Pracodawca lub zleceniobiorca ma również możliwość rozliczyć tego typu wydatek w kosztach uzyskania przychodu, ponieważ podnoszenie kwalifikacji zawodowych zleceniobiorców oraz ogólnego wykształcenia pracowników pozytywnie wpływa na polepszenie wizerunku firmy oraz jakość oferowanych usług. Ten rodzaj kosztu jest ściśle związany z osiągniętymi przychodami firmy.
Skontaktuj się