Dnia 19 sierpnia 2021 roku Prezydentowi i Marszałkowi Senatu przekazano ustawę z 24.06.2021 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw. Zgodnie z uzasadnieniem tego aktu celem noweli jest uporządkowanie systemu ubezpieczeń społecznych, jego racjonalizacja, wprowadzenie jednolitych rozwiązań w zakresie przyznawania i wypłaty świadczeń oraz usprawnienie funkcjonowania ZUS w kontekście gospodarki finansowej oraz rozliczeń z płatnikami składek.
Ustawa wprowadza następujące zmiany, które wejdą w życie z dniem 01.01.2022 roku:
Skrócenie pobierania zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia
Po zmianie art. 6 ust. 2, okres zasiłkowy po ustaniu zatrudnienia zostanie skrócony do 91 dni. Nie dotyczy to kobiet w ciąży oraz nieobecności spowodowanych gruźlicą.
Jeden okres zasiłkowy dla wszystkich okresów niezdolności do pracy
Art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 25.06.1999 r. także ulegnie zmianie. Do okresu zasiłkowego będą wliczane okresy poprzednich niezdolności do pracy, jeżeli przerwa pomiędzy nimi nie była większa niż 60 dni. W tej sytuacji nie będzie mieć znaczenia rodzaj choroby z wyjątkiem ciąży.
Zmiany w wysokości zasiłku chorobowego za czas pobytu w szpitalu
Po zmianie art. 11 ust. 1a ustawy zasiłkowej, zasiłek chorobowy za czas pobytu w szpitalu został podniesiony do “80% podstawy wymiaru zasiłku”.
Zmiana terminów wypłat świadczeń z ubezpieczeń społecznych
Po zmianie ZUS i płatnicy zasiłków zostaną zrównani co do terminu wypłaty zasiłków chorobowych. Będą mieli tylko 30 dni od daty złożenia dokumentów niezbędnych do stwierdzenia uprawnień na rozpatrzenie wniosku i wyjaśnienie wszystkich ewentualnych wątpliwości.
Zmiany dotyczące dobrowolnego ubezpieczenia społecznego dla przedsiębiorców
Sejm przyjął, że przedsiębiorcy mogą się ubiegać o świadczenia z ubezpieczenia chorobowego nawet w przypadku opłacenia składek po terminie. Nowe regulacje zakładają, że osoby, które występują o zasiłek, a mają nieopłacone składki mogą go uzyskać po spłacie zadłużenia. Przedsiębiorca ma na spłatę zadłużenia 6 miesięcy.
Prawo do zasiłku macierzyńskiego po ustaniu ubezpieczenia chorobowego
Pracownica będąca w ciąży będzie miała zapewnione świadczenie w wysokości zasiłku macierzyńskiego do dnia porodu w przypadku rozwiązania stosunku pracy, spowodowanego upadłością lub likwidacją firmy bądź śmiercią pracodawcy.
Skontaktuj się