Własna działalność gospodarcza otwiera drzwi do niezależności i spełnienia marzeń o pracy na własnych zasadach. Jeżeli nigdy wcześniej nie prowadziłeś firmy i nie masz wiedzy z zakresu podatków i księgowości, pierwsze kroki w biznesie mogą wydawać się trudne. Zobacz, co powinieneś wiedzieć jako początkujący przedsiębiorca. W tym przewodniku przeprowadzimy Cię przez cały proces zakładania firmy krok po kroku, pokazując, jak wiele rzeczy jesteś w stanie zrobić samodzielnie!
Kto może założyć działalność gospodarczą w Polsce?
Polskie przepisy przewidują dużą swobodę w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej. Status przedsiębiorcy może mieć zarówno osoba fizyczna, jak i prawna oraz jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną. Aby założyć firmę, wystarczy mieć ukończone 18 lat i pełną zdolność do czynności prawnych. Nie ma znaczenia, czy przedsiębiorca jest obywatelem Polski, czy obcokrajowcem (cudzoziemcy spoza Unii Europejskiej muszą jednak liczyć się z pewnymi ograniczeniami).
Jeżeli nie ma żadnych formalnych przeciwwskazań do założenia własnej firmy (np. orzeczonego zakazu prowadzenia działalności gospodarczej), możesz przejść do rejestracji. Zanim jednak otworzysz formularz online, rozważ kilka kwestii:
- Nazwa firmy – każda firma musi mieć unikalną nazwę, w najprostszym wariancie to Twoje imię i nazwisko.
- Adres prowadzenia działalności – musisz wskazać nazwę ulicy, numer budynku/mieszkania, do którego posiadasz tytuł prawny (może to być także wirtualne biuro).
- Profil działalności – każda działalność jest przypisana do konkretnego kodu PKD, który pozwala opisać zakres zadań realizowanych przez poszczególne podmioty
- Forma opodatkowania – masz do wyboru opodatkowanie na zasadach ogólnych, podatek liniowy oraz ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Do 2022 roku przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą mogli korzystać także z karty podatkowej.
- Ubezpieczenie społeczne i zdrowotne – przedsiębiorcy odprowadzają ubezpieczenia obowiązkowe (emerytalne, rentowe i wypadkowe), dobrowolne (chorobowe, Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy) oraz zdrowotne.
Założenie firmy – jednoosobowa działalność gospodarcza (JDG) czy spółka cywilna?
Kryteria wyboru formy prawnej prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce skupiają się na czterech głównych obszarach: finansowym i podatkowym (określają koszty prowadzenia firmy i sposób rozliczeń z urzędem skarbowym), zasobów ludzkich (możliwość zatrudniania pracowników). typu własności (czy firma będzie prowadzona samodzielnie, czy z udziałem wspólników) oraz mechanizmów zarządzania (struktura decyzyjna i odpowiedzialność w firmie). Biorąc pod uwagę te aspekty, największą popularnością w Polsce cieszy się jednoosobowa działalność gospodarcza – forma prosta w założeniu i zarządzaniu, idealna dla początkujących przedsiębiorców, którzy stawiają na samodzielność i minimalizację formalności.
O tym musisz wiedzieć na etapie zakładania działalności gospodarczej!
Zgodnie z definicją jednoosobowa działalność gospodarcza to forma prowadzenia działalności gospodarczej przez osobę fizyczną na własny rachunek, we własnym imieniu i na własną odpowiedzialność. Pomimo że nazwa sugeruje indywidualną działalność, ustawodawca przewidział możliwość zatrudnienia personelu. Przepisy prawa pracy umożliwiają przyjmowanie do pracy zarówno w oparciu o umowę o pracę, jak i umowy cywilnoprawne. Podsumowując, w przypadku JDG właścicielem i osobą zarządzającą firmą jest jedna osoba – przedsiębiorca. Spółki cywilne są natomiast jednostkami organizacyjnymi złożonymi z co najmniej dwóch wspólników (wyjątkiem jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, która może być jednoosobowa). Oznacza to, że odpowiedzialność za zarządzanie, obowiązki i zyski jest dzielone między nimi. Różnice dotyczą także rozliczeń podatkowych. Spółka nie jest bowiem podatnikiem podatku dochodowego (płacą go wspólnicy na takich samych zasadach jak przedsiębiorcy na JDG).
Zastanawiasz się, która forma prowadzenia działalności będzie dla Ciebie najlepsza? Twoja decyzja wpłynie nie tylko na sposób zarządzania firmą, ale również kwestie podatkowe, odpowiedzialność finansową oraz możliwość pozyskiwania kapitału. Skonsultuj swój wybór ze specjalistami z TLhub, aby mieć pewność, że nie popełniłeś błędu już na starcie. Przedstawimy Ci koszty w firmie od podszewki!
Jak założyć działalność gospodarczą? Instrukcja krok po kroku
Zakładanie działalności gospodarczej to wieloetapowy proces, który możesz przejść samodzielnie lub z pomocą doświadczonych księgowych. Zobacz, co musisz zrobić krok po kroku:
- Wybierz formę prowadzenia działalności gospodarczej.
- Oznacz swoją działalność za pomocą wybranego kodu PKD.
- Ustal preferowaną formę opodatkowania.
- Złóż wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).
- Wyślij zgłoszenie identyfikacyjne do ZUS.
- Sprawdź, czy musisz zarejestrować się jako podatnik VAT.
- Załóż i zgłoś firmowy rachunek bankowy (ewentualnie konto indywidualne).
Sprawdź także: Zmiana nazwy firmy – jak zmienić nazwę działalności gospodarczej?
Ustalenie kodu PKD – jak wybrać odpowiedni?
Kody PKD (Polskiej Klasyfikacji Działalności) są stosowane ze względów statystycznych. Aby ustalić profil działalności, skorzystaj z wyszukiwarki biznes.gov.pl. Wprowadź słowo kluczowe najlepiej opisujące Twoją działalność i wybierz najbardziej adekwatny wynik. Jeżeli w przyszłości planujesz rozszerzyć obszar działalności gospodarczej, wystarczy, że zaaktualizujesz wpis i podasz kolejny kod. Pamiętaj, że niektóre firmy można prowadzić jedynie po uzyskaniu wpisu do rejestru działalności regulowanej i zdobyciu stosownych zezwoleń.
Wybór formy opodatkowania – skonsultuj się z księgowym!
Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej wiąże się z koniecznością uiszczania podatku dochodowego od osób fizycznych. Masz do wyboru jedną z trzech form opodatkowania:
- zasady ogólne (skala podatkowa),
- stawka liniowa,
- ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
Jeżeli chcesz uniknąć wysokich obciążeń podatkowych, skorzystaj z naszego wsparcia. Doświadczeni doradcy wyjaśnią Ci różnicę między różnymi sposobami opodatkowania podatkiem dochodowym i pomogą wybrać właściwą formę prowadzenia działalności gospodarczej. Zoptymalizowana księgowość to klucz do sukcesu w biznesie!
Założenie działalności gospodarczej a CEIDG
Założenie firmy jednoosobowej wymaga wypełnienia i podpisania formularza CEIDG-1. Przedsiębiorca może go złożyć online, w urzędzie miasta lub gminy, lub za pośrednictwem poczty. Najszybszym i najbardziej intuicyjnym sposobem jest rejestracja online przez kreator wniosku. W ten sposób zarejestrujesz się także jako płatnik składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, złożysz oświadczenie do urzędu skarbowego o wybranej formie opodatkowania czy zgłoszenie rejestracyjne do VAT.
Czy muszę rejestrować jednoosobową działalność gospodarczą do VAT-u?
Rejestracja do VAT-u jest dobrowolna w przypadku przedsiębiorców, którzy nie przekroczyli limitu sprzedaży wynoszącego 200 000 zł oraz mających w swojej ofercie towary lub usługi zwolnione z VAT. Nawet jeżeli nie masz obowiązku rejestrować się w VAT, zapytaj księgowego, czy takie rozwiązanie może być dla Ciebie opłacalne. Jeżeli co miesiąc ponosisz sporo kosztów, zdecydowanie warto rozważyć taką możliwość. Do VAT możesz zarejestrować się już na etapie rejestracji firmy w CEIDG (przez zgłoszenie VAT-R).
Przeczytaj także: Podatkowy compliance.
Założenie firmy a rachunek w banku: czy muszę mieć osobne konto?
Do założenia firmy nie potrzebujesz firmowego konta bankowego – w zupełności wystarczy osobisty rachunek. Pamiętaj jednak, że jeżeli firmowe konto bankowe i osobiste to ten sam rachunek, urząd skarbowy czy Zakład Ubezpieczeń Społecznych zyskują dostęp do wszystkich realizowanych transakcji.
Jak założyć firmę i oszczędzać? Skorzystaj z ulg dla przedsiębiorców!
Wiesz już, jak otworzyć działalność gospodarczą. Początki prowadzenia firmy bywają trudne, dlatego przez pierwsze sześć miesięcy możesz korzystać z Ulgi na Start (nie płacisz wtedy składek na ubezpieczenia społeczne). Po upływie tego czasu możesz skorzystać z preferencyjnych składek (mały ZUS) w obniżonej wysokości, które będziesz płacić przez kolejne dwa lata. To jednak nie wszystko. Po skorzystaniu z tych preferencji możesz zdecydować się na Mały ZUS Plus i obniżyć składki ZUS nawet o 40% (w porównaniu do standardowych). To szczególnie atrakcyjne rozwiązanie dla przedsiębiorców o niższych dochodach.
Korzystanie z ulg jest dobrym sposobem na obniżenie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, ale może mieć także negatywne skutki w postaci niższych świadczeń emerytalnych w przyszłości. Jeżeli chciałbyś zabezpieczyć się na jesień życia, skorzystaj z porad naszych ekspertów. Nie tylko pomożemy Ci założyć własną firmę, ale także zadbamy o Twoje bezpieczeństwo finansowe!
Sprawdź także inne ulgi przysługujące przedsiębiorcom: ulgi na innowacje i rozwój.
Ile trwa założenie firmy?
Masz już świadomość, jak wyglądają procedury związane z rozpoczęciem biznesu w Polsce. Z pewnością chciałbyś wiedzieć, ile trwa założenie działalności gospodarczej. W tym wypadku wiele zależy od wybranej formy prowadzenia firmy. W przypadku JDG proces jest bardzo szybki i intuicyjny. Nie musisz nawet wychodzić z domu – wystarczy, że masz profil zaufany lub uzyskałeś podpis kwalifikowany. Jeżeli nie masz nadanego numeru NIP, rejestracja działalności gospodarczej może się trochę wydłużyć. W standardowych przypadkach realizacja wszystkich formalności zajmie Ci nie więcej niż kilka godzin.
Czy spółki kapitałowe i osobowe również można rejestrować „od ręki”? W tym przypadku procedury są nieco bardziej czasochłonne:
- 1 dzień roboczy na zawarcie umowy spółki;
- 1 dzień na wpłatę na rachunek bankowy kapitału zakładowego spółki;
- ok. 4 tygodni na rejestrację spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS);
- ok. 7 dni na dokonanie rejestracji podatnika VAT;
- 1 dzień na zgłoszenie pracowników do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Proces jest jeszcze bardziej czasochłonny, gdy rejestracja odbywa się w sposób tradycyjny, czyli w formie aktu notarialnego.
Czy można założyć firmę w pełni online?
Założenie działalności gospodarczej online odbywa się za pośrednictwem elektronicznego kreatora wniosku. System jest bardzo intuicyjny i zautomatyzowany – wystarczy podać podstawowe dane i odpowiedzieć na pytania, aby kreator przygotował automatyczny wniosek o wpis do rejestru przedsiębiorców oraz zgłoszenie do ZUS/KRUS, GUS i urzędu skarbowego. Pamiętaj, że założenie firmy przez Internet wymaga posiadania Profilu zaufanego lub podpisu kwalifikowanego. Jeżeli nie masz numeru NIP ani REGON, to Twój wniosek o wpis do rejestru CEIDG będzie jednocześnie wnioskiem o ich nadanie. Przypisane numery zostaną automatycznie uzupełnione we wpisie.
Ile kosztuje założenie firmy?
Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej jest bezpłatne. W przypadku spółki koszty mogą być różne. Jak to wygląda w praktyce? Zakładając spółkę komandytową, nie ma obowiązku posiadania kapitału początkowego. Z kolei zakładając spółkę komandytowo-akcyjną trzeba dysponować kapitałem początkowym w wysokości 50 tys. zł. Wysokość kapitału zakładowego spółki akcyjnej wynosi co najmniej 100 tys. zł. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat wkładu początkowego oraz możliwości ominięcia tego wymogu? Skonsultuj się z nami! Dokonamy także kalkulacji kosztów dodatkowych, np. opłat notarialnych czy opłaty sądowej za rejestrację i ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.
Nie tylko wyjaśnimy Ci, jak założyć własną działalność gospodarczą, ale także przeprowadzimy działania mające na celu optymalizację podatkową. Zapewniamy bieżące doradztwo podatkowe i wsparcie w prowadzeniu działalności. Powierz nam swoje kadry i płace – zaufaj specjalistom i zmniejsz firmowe wydatki!
Czytaj także: