Ulga IP Box została wprowadzona w CIT i PIT w 2019 roku i jest skierowana do podatników prowadzących działalność badawczo-rozwojową, w wyniku której wytworzone lub ulepszone zostają tzw. kwalifikowane prawa własności intelektualnej będące źródłem ustawowo określonych rodzajów przychodów. Jak to wygląda w praktyce? Kto skorzysta z ulgi IP Box i ile można dzięki niej zyskać?
Ulga IP Box – co to takiego?
Ulga IP Box została wprowadzona w CIT i PIT w 2019 roku i jest skierowana do podatników prowadzących działalność badawczo-rozwojową, czyli taką, która obejmuje badania naukowe bądź prace rozwojowe. Działalność ta musi być realizowana w sposób systematyczny w celu zwiększania oraz wykorzystania zasobów wiedzy do kreowania nowych zastosowań. Nie jest przy tym wymagane, aby prace rozwojowe miały bezpośredni, a nawet pośredni, związek z nauką.
Poprzez ulgę (IP Box) rozumie się preferencyjne opodatkowanie dochodów uzyskiwanych z praw własności intelektualnej, które podlegają ochronie prawnej i zostały wykreowane, rozszerzone lub ulepszone w ramach prac badawczo rozwojowych. Zakres tych praw jest dosyć szeroki, należy do nich np. wzór przemysłowy, patent, wzór użytkowy, rejestracja topografii układu scalonego, prawo ochronne dla patent na produkt ochrony roślin lub produkt leczniczy. Firma, która wytwarza własne prawo własności intelektualnej, podlega faktycznemu opodatkowaniu w wysokości 5% stawki podatku dochodowego.
W przypadku branży IT chodzi zazwyczaj o prawo autorskie do programu komputerowego.
Z ulgi IP Box może skorzystać podatnik, który tworzy oprogramowanie komputerowe, a jego dochody są opodatkowane na skali podatkowej, podatkiem liniowym lub ramach standardowych zasad dotyczących podatników CIT. Ulga IP Box nie przysługuje ryczałtowcom.
Ulga IP Box – zakres naszych usług:
- ochrona prawna w zakresie prawa własności intelektualnej;
- przygotowanie stosowanej dokumentacji, m. in. wniosku o rejestrację własności intelektualnej;
- reprezentacja w postępowaniach o naruszenie praw własności intelektualnej;
- ustalenie wysokości dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wraz z uwzględnieniem kosztów prac badawczo rozwojowych;
- wsparcie w prowadzeniu ewidencji rachunkowej przychodów i kosztów związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej;
- wsparcie w opracowaniu wewnętrznej dokumentacji związanej z ulgą IP Box;
- usługi doradcze w zakresie stosowania innych preferencji podatkowych;
- przygotowanie właściwych deklaracji do złożenia w organach podatkowych;
- reprezentowanie klienta przed organami podatkowymi lub sądami administracyjnymi.
Kwalifikowane prawa własności intelektualnej – ważna definicja
Katalog kwalifikowanych praw własności intelektualnej to zamknięta lista rodzajów dochodów, które mogą podlegać opodatkowaniu stawką 5%. Określenie „zamknięty” oznacza, że ulgą IP Box mogą być objęte wyłącznie kategorie ujęte w art. 30ca Ustawy PIT oraz odpowiednio art. 24d Ustawy CIT.
Katalog zawiera zaawansowane kategorie IP, laboratoria czy rozwiązania przemysłowe. Lista kwalifikowanych praw własności intelektualnej obejmuje m.in.
- Patent, czyli prawo do wyłącznego korzystania z wynalazku przez określony czas w celach zarobkowych,
- prawo ochronne na wzór użytkowy,
- prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,
- prawo rejestracji topografii układu scalonego,
- dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,
- prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,
- wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie o ochronie prawnej odmian roślin,
- autorskie prawo do programu komputerowego.
Co za tym idzie, aby skorzystać z ulgi IP Box, nie trzeba działać w branży wysokich technologii. Takie pojęcia jak prawo z rejestracji wzoru przemysłowego, czy prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego jasno pokazują, że ulga ta ma o wiele szersze zastosowania niż sama branża IT. Nie jesteś pewny, czy Twoja działalność kwalifikuje się do skorzystania z ulgi IP Box? Skontaktuj się z nami i skorzystaj z możliwości, jakie daje doradztwo prawne w nowych technologiach.
Kto skorzysta z ulgi IP Box?
Aby skorzystać z ulgi IP Box, należy przede wszystkim posiadać prawa do wyżej wskazanych kwalifikowanych praw własności intelektualne. Dodatkowo trzeba jednak spełnić kilka warunków. Najważniejszym, o którym wspominaliśmy wcześniej, jest prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej, której efektem jest wytworzenie bądź ulepszenie kwalifikowanego prawa własności intelektualnej (kwalifikowane IP). Podatnik musi być podatnikiem CIT, lub w przypadku podatnika PIT – osobą fizyczną, prowadzącą działalność gospodarczą, lub wspólnikiem w spółce, oraz rozliczać się na zasadach podatku liniowego lub przy pomocy skali podatkowej.
Skorzystanie z ulgi IP Box wymusza poniesienie kosztów kwalifikowanych w związku z kreacją, rozwojem lub ulepszeniem IP oraz osiągnięciem kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego IP. Dodatkowym wymogiem jest prowadzenie ewidencji zdarzeń gospodarczych dotyczących kwalifikowanego IP.
Jak obliczyć ulgę IP Box?
Aby skorzystać z ulgi IP Box, należy wykazać nadpłatę w zeznaniu rocznym. Oznacza to, że podatnik przez cały rok płaci podatek na zasadach ogólnych, a dopiero po zakończeniu otrzymuje kwotę podatku do zwrotu. Wyliczenie kwoty ulgi IP Box wymaga prowadzenia dodatkowej ewidencji, w której należy uwzględnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej i wyodrębnić koszty do wyliczenia mnożnika wykorzystywanego do obliczenia ostatecznej podstawy preferencyjnego opodatkowania (tzw. wskaźnik nexus). Dodatkowa ewidencja powinna umożliwić ustalenie przychodów ewidencjonowanych, kosztów uzyskania przychodów oraz dochodów, które przypadają na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej.
Biorąc pod uwagę, że prowadzenie takiej ewidencji wymaga doskonałej znajomości przepisów podatkowych i wiedzy technicznej, warto zdecydować się na outsourcing usług księgowych. Nasi specjaliści nie tylko opracują wniosek o interpretację prawa podatkowego, ale też zapewnią bieżące doradztwo podatkowe i wyjaśnią, jak najlepiej skorzystać z ulgi IP Box w praktyce.